Artykuł sponsorowany
Z czego zrobić ozdoby wielkanocne, które będą unikatowe, urocze i zachwycą najbliższych? Jest kilka elementów dekoracyjnych, bez których nie może się obyć żadna świąteczna aranżacja. Wskazujemy je i podsuwamy garść pomysłów na wykorzystanie rzeczy powszechnie dostępnych, łatwych w pracy, a efektownych w prezentacji. Przeczytaj, zobacz, zainspiruj się!
Z czego zrobić ozdoby wielkanocne? To na pewno się przyda!
Poniżej znajdziesz 5 pomysłów na bazowe materiały do wykorzystania w dekoracjach. By jednak móc naprawdę z nimi zaszaleć, potrzebujesz uzupełniaczy do scalania elementów i wykańczania zrobionych ozdób. Warto zakupić je przed przystąpieniem do pracy, by w trakcie niczego Ci nie zabrakło. Oto co z pewnością się przyda:
- – kleje do łączenia różnych materiałów, klej na gorąco,
- – farby akrylowe i pędzelki,
- – papier kolorowy,
- – flamastry,
- – ostre nożyczki,
- – taśma klejąca,
- – sznurek, żyłka, wstążki.
Warto poza tym zaopatrzyć się w ozdobne półfabrykaty jubilerskie, takie jak cyrkonie, zawieszki, łańcuszki i inne błyszczące elementy. Wielkanoc, chociaż nie jest tak strojna, jak Boże Narodzenie, wciąż lubi rzucić się w oczy dzięki odrobinie blichtru! Półfabrykaty odpowiednie do rękodzieła znajdziesz w Gal-art: https://www.gal-art.pl/category/polfabrykaty-ze-stali-chirurgicznej. Są bardzo różnorodne i przede wszystkim – przydatne do wykańczania.
5 inspiracji na ozdoby wielkanocne z różnymi materiałami
Przejdźmy do clue – oto 5 materiałów, z którymi naprawdę zaszalejesz, tworząc wielkanocne ozdoby domu. Który najbardziej Ci się podoba? Niezwłocznie zrealizuj swój pomysł – święta tuż tuż – i zapamiętaj na następny rok!
1 – jajka
Jak Wielkanoc, to i jajka! Zrezygnuj jednak z gotowych, plastikowych jajek – wykonaj swoje, ekologiczne ozdoby unikatowe na skalę świata. Zrób z jajek wydmuszki i wykorzystaj je w dekoracjach w całym domu.
Z wydmuszkami jaj możesz zrobić między innymi:
- – pisanki w wersji artystycznej – z jakościowymi farbami i brokatowymi barwnikami będą prawdziwym dziełem sztuki. Możesz wykorzystać kolorowe serwetki, czy elementy dekoracyjne z biżuterii.
- – wielkanocne drzewko – czyli wielkanocna wersja choinki, z pomalowanymi jajkami przyczepionymi na wstążeczkach.
- – zabawne figurki – przy odrobinie kreatywności możesz wykonać figurki kurczaczków, królików i nie tylko.
- – świeczki – rozbij pomalowane jajko, a do środka wlej wosk i zakończ knotem.
2 – gałązki
Gałązki bukszpanu, bazie, kawałki gałęzi kwitnących drzew – wykorzystaj je w swoich dekoracjach, a wprowadzisz do domu Wielkanoc i wiosnę! Gałązki możesz pomalować na różne kolory, aby uzyskać bardziej efektowny wygląd. Do ozdabiania gałązek użyj kleju na gorąco, zawieszek jubilerskich, wstążek lub barwnego sznurka (zobacz w sklepie z półfabrykatami jubilerskimi – takie rzeczy często wykorzystuje się w biżuteryjnym rękodziele).
Co możesz zrobić z gałązek?
- – Stroik w wazonie. Ułóż gałązki w wazonie i udekoruj je pisankami, kwiatami, wstążkami lub innymi ozdobami.
- – Stroik na stół. Ułóż gałązki na płaskiej powierzchni, np. na talerzu lub desce, udekoruj je pisankami, mchem, figurkami wielkanocnymi.
- – Stroik wiszący. Uformuj gałązki w wianek i udekoruj je pisankami, kwiatami, wstążkami.
- – Gniazdo wielkanocne. Uformuj z gałązek gniazdo i włóż do niego pisanki.
3 – filc
Filcowe ozdoby mają niesamowite walory dekoracyjne. Są urocze, kolorowe, przyciągają wzrok dzieci i dorosłych. Zrobienie ich jest proste – wymaga tylko nożyczek, kleju do materiałów, ozdób biżuteryjnych i krawieckich.
- – Powycinaj filcowe jajka w różnych rozmiarach i kolorach. Możesz je ozdobić haftem, guzikami, wstążkami lub farbami do tkanin.
- – Uszyj filcowe etui na prawdziwe jajka pomalowane w fantazyjne wzory.
- – Uszyj filcowe zajączki w różnych rozmiarach i kształtach. Możesz je ozdobić filcowymi ubraniami, kokardkami lub pomponami. Stwórz materiałową scenkę z zajączkami, np. zajączki zbierające pisanki.
- – Wykorzystaj filc do stworzenia wielkanocnych kartek. Samodzielnie ozdobione kartki z życzeniami zachwycą bliskich. Możesz je użyć także do oznaczenia miejsc na wielkanocnym śniadaniu.
Przed wycięciem elementów z filcu warto zrobić rysunek na papierze, aby uniknąć błędów.
Jeśli zabawa z filcem z jakichś przyczyn nie jest dla Ciebie, wykorzystaj zamiast niego papier kolorowy. To bliski kolega filcu dekoracyjnego. Użyj go do podobnych ozdób, jakie wykonujesz z materiału. Pracuje się z nim dużo łatwiej, więc do robienia ozdób możesz zaangażować dzieci i członków rodziny, którzy nie mieli jeszcze nic wspólnego z rękodziełem.
4 – jedzenie
Zanim wielkanocne przysmaki wylądują na stole, stwórz wokół nich ciekawe dekoracje. Sięgnij po te produkty, które dobrze znoszą czas i uważaj, by przechowywać je z dala od dostępu słońca.
Jak możesz wykorzystać świąteczne smakołyki?
- – Upiecz tradycyjne wielkanocne babki i udekoruj je lukrem, bakaliami, czekoladą. Niech dorodna baba stanie w centrum stołu – ciekawe ile wytrzyma, nim dobiorą się do niej żądni słodkości domownicy ;).
- – Użyj czekoladowych jajek, cukierków i figurek czekoladowych do stworzenia słodkich dekoracji wielkanocnych – włóż je np. do gniazdka uplecionego z gałązek.
- – Wypełnij szklany słoik ciasteczkami w kształcie zajączków lub kurczaczków. Ciasteczka przyozdób kolorowym lukrem w wiosennych barwach – zieleni i żółci.
5 – świeże kwiaty
Wiosna w pełni, dekoracje nie mogą więc obyć się bez kwiatów. Zbierz je na łące (uwaga na chronione gatunki!), kup od ulicznej sprzedawczyni lub w kwiaciarni. Które gatunki najlepiej sprawdzą się jako elementy dekoracji wielkanocnych?
- – Żonkile. Ich słoneczno-żółty kolor oznacza radość i optymizm.
- – Narcyzy. Białe lub żółte, o intensywnych barwach, są symbolem wiosennego odrodzenia.
- – Stokrotki. Drobne, białe kwiaty symbolizujące czystość i niewinność, powszechnie występujące na łąkach.
- – Tulipany. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów, symbolizują wiosnę. Dobrze znoszą upływ czasu.
Wybieraj kwiaty o pąkach, które nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Sprawdź liście – powinny być jędrne i bez plam. Trzymaj kwiaty w chłodnym, zacienionym miejscu, z dala od bezpośredniego słońca. Możesz również spróbować umieścić bukiet w lodówce na noc, aby go odświeżyć.
Podsumowanie
Pomysłów na to, z czego zrobić ozdoby wielkanocne jest kilka – wykorzystują elementy wiosenne, jajka, kolorowe materiały i smakołyki kojarzące się ze Świętami. Rzuć okiem na podsunięte wyżej inspiracje, zaopatrz się w farbki, półfabrykaty do biżuterii, kleje oraz zapas papieru kolorowego. Stwórz dekoracje zgodnie z tym, co podpowiada Ci kreatywność i serce!