Montaż paneli ogrodzeniowych – poznaj najważniejsze kroki i wskazówki

13.03.2024

> Ogród > Montaż paneli ogrodzeniowych – poznaj najważniejsze kroki i wskazówki
Montaż paneli ogrodzeniowych – poznaj najważniejsze kroki i wskazówki

Montaż paneli ogrodzeniowych może być dla niejednej osoby sporym wyzwaniem. Szczególnie, jeśli nigdy w życiu jeszcze tego nie robiłeś. Jednak nie musisz się martwić – nie jest to aż tak trudne i skomplikowane, jakby mogło się wydawać. 

W tym artykule przedstawię Ci jak zamontować panele ogrodzeniowe, aby były stabilne i pięknie się prezentowały. 

Zacznij od przygotowania wszystkich potrzebnych elementów i akcesoriów 

Montaż panelu ogrodzeniowych należy zacząć od przygotowania odpowiedniego sprzętu. Lepiej już na samym początku zgromadzić wszystkie potrzebne elementy – w ten sposób prace przebiegną sprawnie i szybko. 

Zacznij od zakupienia wybranych paneli ogrodzeniowych oraz słupków, które będą stanowiły podporę i oparcie dla paneli. Przygotuj też odpowiednie narzędzia:

  • – poziomice, 
  • – młotek,
  • – metrówkę,
  • – łopatę/ wiertnicę glebową, 
  • – wkrętarkę, 
  • – ewentualnie betoniarkę  

Nie zapomnij także o akcesoriach, które będą niezbędne podczas montażu. Co powinieneś zakupić?

  • obejmy do paneli ogrodzeniowych – metalowe uchwyty, które służą do mocowania paneli ogrodzeniowych do słupków lub innych elementów konstrukcyjnych. Zapewniają stabilność i solidne połączenie między panelami. Na rynku znajdziesz obejmy startowe, pośrednie i narożne.
  • łączniki i spinki – służą do połączenia dwóch paneli ogrodzeniowych. 

Jak montować panele ogrodzeniowe krok po kroku 

1. Oczyść grunt i wyznacz linię przyszłego ogrodzenia 

Pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie obszaru, który ma zostać ogrodzony. Korzystając z pomiarów, wyznacz linię, na której będą umieszczone panele ogrodzeniowe. W celu wizualizacji, użyj cienkiego sznurka, który zaznaczy trasę ogrodzenia wokół posesji. Pamiętaj także o wyznaczeniu miejsca na słupki. 

Następnie oczyść teren z kamieni, gałęzi i innych potencjalnych przeszkód. Zasyp także dziury, które mogłyby sprawiać problemy podczas prac. Wykorzystaj grabie, aby usunąć wszelkie elementy, które mogłyby utrudnić instalację panelu. Upewnij się, że teren jest równy. 

Montaż paneli ogrodzeniowych z bez podmurówki 

2. Przygotowanie miejsca na słupki – wykopanie dołków i montaż 

Dołki przygotowanie pod słupki powinny mieć 80-120 cm głębokości. Dzięki temu cała konstrukcja będzie stabilna i pozwoli na długie lata użytkowania. Aby ułatwić sobie pracę użyj łopaty lub wiertnicy glebowej – prace pójdą znacznie sprawniej.

Jak odmierzyć odległości między słupkami? Wszystko zależy od długości zakupionego przez Ciebie panelu ogrodzeniowego – zazwyczaj jest to 2,5 m. 

Następnym krokiem jest włożenie słupka do dołka i wypoziomowanie go za pomocą poziomicy. Zrób to dokładnie, ponieważ proste ustawienie będzie miało wpływ na estetyczny wygląd całej konstrukcji, a także na jej stabilność i wytrzymałość. Warto mieć przy sobie dodatkową osobę do pomocy, aby utrzymywała prosto słupek podczas zalewania dołka betonem. Potem wystarczy tylko wygładzić powierzchnię betonu i poczekać, aż dokładnie wyschnie i stwardnieje. 

3. Montaż paneli ogrodzeniowych do słupków 

Panel ogrodzeniowy umieść między zamontowanymi wcześniej słupkami i połącz je za pomocą obejm, łączników lub specjalnych klipsów. Dokładnie przykręć śrubki, aby cała konstrukcja była stabilna. Wtedy nawet podczas złych warunków pogodowych ogrodzenie nie przewróci się i nie będzie stanowić zagrożenia. 

Jak zamontować panele ogrodzeniowe z podmurówką? 

Jeśli chcesz bardziej estetyczne i wytrzymałe ogrodzenie na pewno zdecydujesz się na montaż panelów ogrodzeniowych z podmurówką. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • wykorzystać elementy prefabrykatowe – są to już przygotowane i odlane murki, które należy tylko ze sobą połączyć, włożyć słupki i zalać betonem. 
  • wykorzystać wylewkę betonową – wystarczy przygotować mieszankę betonową. Następnie z wcześniej przygotowanymi murkami należy połączyć słupki, a potem przyłączyć do nich panele ogrodzeniowe. Gotowe! 

Jak widzisz, z tym typem zabezpieczenia działki jest trochę więcej pracy. 

Samodzielne wykonanie montażu? Tak! 

Jeśli masz trochę wiedzy i doświadczenia budowlanego, samodzielnie poradzisz sobie z montażem ogrodzenia z paneli. Warto jednak do tego typu prac mieć przy sobie pomocnika – przytrzyma prosto słupek, poda potrzebne Ci narzędzie. Prace na pewno przebiegną znacznie sprawniej i szybciej. 

Jeśli nie masz żadnego doświadczenia i boisz się, że zrobisz coś nie tak, zawsze możesz zatrudnić ekipę budowlaną. Zamontują panele jak należy, a Ty nie będziesz musiał się niczym przejmować. 

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz wiesz, jak montować panele ogrodzeniowe, aby prezentowały się zjawiskowo na Twojej działce. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac wyposażyć się we wszystkie niezbędne narzędzia i dodatki, które ułatwią pracę.

Mogą Ci się również spodobać

Dekoracje z mchu na ścianę – jakie opcje możesz wybrać do wnętrza? 

10.10.2023

Przytulna atmosfera we wnętrzu to podstawa. Możesz ją stworzyć nie […]

Choinki jak prawdziwe – odkryj magię sztucznych drzewek

Święta Bożego Narodzenia to czas magii, ciepła rodzinnych spotkań i […]

Poszewki w kwiaty – przegląd najmodniejszych modeli na lato 

Oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato. Jest to dobry czas na […]