Pokój do ćwiczeń w domu — jak go urządzić?

08.05.2023

> Porady wnętrzarskie > Pokój do ćwiczeń w domu — jak go urządzić?
Pokój do ćwiczeń w domu — jak go urządzić?

Własny kącik fitness to doskonała opcja dla każdego, kto chce żyć aktywniej, ale nie ma możliwości korzystania z siłowni. Nie musi jednak być czysto funkcjonalnym elementem aranżacji — może być również atrakcyjny wizualnie. Jeśli poczujesz się fantastycznie w otoczeniu treningowym, bardzo chętnie będziesz w nim często ćwiczył. Może to właśnie sposób na poradzenie sobie ze słomianym zapałem? Przeczytaj, jak zorganizować pokój do ćwiczeń w domu, żeby robił wrażenie pod każdym względem.

Podstawowe elementy

Rozbudowane miejsce do ćwiczeń urządzone w osobnym pokoju to spełnienie marzeń niejednego sportowca. Duża przestrzeń pozwala zaszaleć z ilością sprzętu, ale zanim na dobre zaczniesz go organizować, zatroszcz się o podstawy.

W pokoju do ćwiczeń potrzebujesz dobrego oświetlenia. Wybierz żarówkę dającą zimne światło (przynajmniej 4500 Kelwinów). Światło o chłodnej barwie działa pobudzająco, a to z pewnością przyda Ci się podczas serii ćwiczeń.

Zabezpiecz panele. Trenując siłowo, wielokrotnie upuścisz ciężar na podłogę. Jeśli planujesz trenować z naprawdę dużym obciążeniem, na przykład przygotowując się do startu w bikini fitness, po kilku treningach pokrycie podłogi będzie się nadawało tylko do wymiany. Zapobiegniesz temu, kładąc na nim dywan z krótkim włosiem. Dlaczego nie z długim? Bo na dywanie będzie do położenia jeszcze mata, a ta powinna leżeć jak najbardziej na płasko.

Czy wykładzina się nada? W ostateczności tak. Dywan będzie jednak lepszym wyborem, bo na trening z reguły zabieramy ze sobą coś do picia. W razie rozlania napoju (zwłaszcza kolorowego, plamiącego), łatwiej go doprowadzić do porządku. 

Który sprzęt jest przydatny i estetyczny?

W sklepach ze sprzętem treningowym nie brakuje wyposażenia dopracowanego pod względem wizualnym — wystarczy wiedzieć, czego się szuka! 

Mata antypoślizgowa, nazywana też matą do jogi, posłuży Ci przy wszystkich ćwiczeniach z masą własnego ciała. Pokój do ćwiczeń w domu musi być w nią wyposażony pomimo miękkiego pokrycia podłogi. Na macie możesz szaleć do woli, bez ryzyka poślizgu. Maty występują w niezliczonych wariantach designerskich — szukaj, przebieraj, aż znajdziesz taką, która kompletnie skradnie Twoje serce.

Komplet hantli winylowych to podstawowe wyposażenie do treningów wytrzymałościowych. Winylowe modele są lekkie, wygodne w trzymaniu, a do tego bardzo atrakcyjnie wyglądają. Dzięki intensywności kolorów można na nie spojrzeć również jak na element dekoracyjny.

hantle winylowe designerskie
Hantle wcale nie muszą być z surowego, twardego metalu!

Hantle metalowe służą do ćwiczeń siłowych. Zbudujesz z nimi mocną muskulaturę. Na rynku masz do wyboru hantle żeliwne, bitumiczne i właśnie chromowane. Te ostatnie są najbardziej estetyczne — lustrzane srebro chromu fantastycznie się prezentuje w każdej eleganckiej aranżacji. 

Piłka do ćwiczeń przydaje się w treningach sprawnościowych i wzmacniających mięśnie. Roller do mięśni służy automasażowi, przynoszącemu ulgę po wyczerpującym treningu. Zarówno piłka jak i roller, przechowywane z reguły pod ścianą, mogą być pięknie dopracowane. 

Z piłką poćwiczysz, później odpoczniesz na niej, a do tego będzie estetycznie wyglądać na potreningowych fotografiach.

Jeżeli chodzi o maszyny do cardio — bieżnie, rowerki, orbitreki, wioślarze — tutaj również można poszukać ładnych modeli. Niektórzy producenci urozmaicają konstrukcje barwnymi elementami i chromowaniem. Jednakże, to drogi sprzęt, o wielu parametrach, więc kierowanie się estetyką może doprowadzić do przepłacenia nawet o kilka tysięcy. Maszyny najbardziej efektowne wizualnie to te profesjonalne. Radzimy więc postawić na modele o jak najprostszej budowie, z przewagą metalu — skromność zawsze się obroni. Im mniej plastiku, tym bardziej estetyczna prezentacja maszyny.

Sprzęt treningowy to bardzo rozległy temat. Wymieniony tutaj cechuje się wyjątkowymi walorami designerskimi, więc pozwolą Ci stworzyć pokój do ćwiczeń w domu zachwycający wszystkimi elementami.

Więcej o sprzęcie treningowym dowiesz się na portalu E-Figura – zajrzyj tam po praktyczne poradniki od A do Z: https://www.e-figura.pl/. Na E-Figura przeczytasz na temat dokładnego doboru sprzętu, używania go i sposobów na zaoszczędzenie.

Pokój do ćwiczeń w domu z szafką i wieszakiem

Niektóre akcesoria treningowe najwygodniej będzie po prostu schować do szafki. W Twoim treningowym pokoju musi stanąć pojemna szafka. Wybierz model w jednolitym kolorze, o prostej konstrukcji. Różnorodne sprzęty w pokoju i tak będą stwarzały wrażenie kontrolowanego nieładu. Stonowana szafka nieco ograniczy sportowy chaos.

W szafce schowasz gumy oporowe, ekspander, paraletki do pompek, kółko do mięśni brzucha czy piłeczki do masażu. Te drobne akcesoria nie będą widoczne na co dzień.

Za punkt obowiązkowy uważamy także prosty wieszak wykonany z metalu — wygląda przyjemniej niż plastikowy. Pokój do ćwiczeń to miejsce, w którym wylejesz siódme poty. Gdy zrobi się gorąco, z przyjemnością zdejmiesz z siebie zbędne warstwy. Dobrze jest mieć je gdzie odwiesić w pionie, bo rzucone w nieładzie na podłogę lub krzesło zaraz będą wymagały prasowania.


Pokój do ćwiczeń w domu może łączyć praktyczność z… instagramowymi walorami! W kąciku treningowym urządzonym zgodnie z tymi poradami będziesz czuć się wyjątkowo. Pamiętaj, że miejsce do ćwiczeń wpływa na motywację, więc im więcej serca włożysz w organizowanie go, tym większa szansa, że zakochasz się w sporcie.

Mogą Ci się również spodobać

Mech chrobotek – jak dbać o tą cudowną i dekoracyjną roślinę? 

14.06.2024

Mech chrobotek jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej interesujących dodatków […]

Poprawna uprawa gleby w ogrodzie

Uprawa gleby w ogrodzie kojarzy się nam najczęściej z łopatą […]

Choinka sztuczna czy żywa? Sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie lepsza!

Wybór odpowiedniej choinki na święta to dylemat, przed którym co […]