Narzędzia do koszenia trawy – jakie rodzaje maszyn są dostępne na rynku?

19.07.2022

> Ogród > Narzędzia do koszenia trawy – jakie rodzaje maszyn są dostępne na rynku?
Narzędzia do koszenia trawy – jakie rodzaje maszyn są dostępne na rynku?

Mamy lato, czyli czas intensywnego koszenia trawników. Przez deszcze trawa rośnie szybciej. Zdarza się, że trawnik należy kosić co tydzień lub dwa. Jeśli masz duży zielony obszar, to na pewno jest to pracochłonne zadanie. Jednak, aby usprawnić pracę, na rynku możesz znaleźć różnego rodzaju narzędzia do koszenia trawy. Chcesz się dowiedzieć, jakie maszyny są dostępne na rynku i na jakiej powierzchni sprawdzą się najlepiej? W tym artykule znajdziesz na to odpowiedź!

1. Kosiarka ręczna 

Jest to kosiarka mobilna, której możesz używać nawet w miejscu, gdzie nie ma dostępu do elektryczności. To dlatego, że tego typu urządzenia są napędzane ludzką siłą – wystarczy je pchać. 

Nie posiada żadnego dużego silnika, dlatego też jest prosta w prowadzeniu i lekka. Posiada dwa duże kółka, które ułatwiają poruszanie się sprzętu, dlatego sprawdzi się na górzystym, nierównym terenie. 

Kosiarka ręczna ma koszyk, który zbiera skoszoną trawę. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i nie będziesz musiał jej grabić. Na rynku znajdziesz także wersje bez kosza. Tego typu maszyny doskonale spełniają swoje zadanie na niewielkich metrażach (do 250 metrów kwadratowych). 

Kosiarki ręczne są także często nazywane bębnowymi. Bęben kosiarki jest wprowadzany w ruch za pomocą kół przy maszynie. W środku znajdują się ostrza, które są mocne i odporne różne czynniki zewnętrzne. 

2. Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna to maszyna, która jest wyposażona w zasilanie elektryczne –  potrzebne jest podłączenie do źródła prądu. Będzie to idealny sprzęt do średnich oraz dużych ogrodów. 

Wersja elektryczna pracuje na niższych obrotach, dzięki czemu jest cichsza od kosiarki spalinowej. Posiadają kosz na trawę, dzięki któremu zaoszczędzić czas na grabienie pozostałości. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą produkować zanieczyszczeń do środowiska (zasilanie energią elektryczną).  

Dzięki napędowi w przeciwieństwie do kosiarki ręcznej nie musisz jej pchać, tylko delikatnie prowadzić i sterować. Konstrukcja tej maszyny polega na połączeniu silnika z ostrzem tnącym. 

3. Kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa sprawdzi się w ogrodach o dużej powierzchni, na nierównych terenach i porośniętych nawet gęstą i wysoką trawą. Jest szybsza i dokładniejsza niż poprzednio wspomniana kosiarka elektryczna. 

Przy kosiarce spalinowej należy pamiętać, aby zakupić odpowiednie paliwo. W tym przypadku nie musisz martwić się o źródło prądu oraz o kabel, który może się plątać pod nogami. 

Tego typu urządzenia posiadają kosze, które zbierają trawę, dzięki czemu trawnik jest od razu zadbany i czysty. Przed zakupem powinieneś zwrócić uwagę na wielkość kosiarki, jej moc oraz silnik (może być dwu lub czterosuwowy). 

4. Kosa elektryczna

Kosa elektryczna sprawi się na małych i trudno dostępnych powierzchniach. Maszyna może być wyposażona w żyłkę lub tarcze, które po uruchomieniu urządzenia są wprowadzane w ruch i zaczynają pracę. 

Zaletą kosy elektrycznej jest jej lekkość oraz brak konieczności kupowania do niej specjalnego paliwa. Natomiast potrzebujesz dostępu do energii elektrycznej – praca urządzenia jest ograniczona długością kabla. 

5. Kosa spalinowa (podkaszarka spalinowa)

Kosa spalinowa, tak samo jak elektryczna charakteryzuje się tym, że może dotrzeć w miejsce, gdzie nie dochodzi kosiarka. Sprawdzi się w wąskich i trudno dostępnych obszarach np. między roślinami lub pod płotem. Co więcej, łatwo się nią manewruje. 

Kosy spalinowe mają większą moc i wydajność niż elektryczne. Nie są ograniczone kablem, ponieważ nie potrzebują dostępu do prądu, lecz paliwa.  

Posiadają dwa rodzaje silników – dwu i czterosuwowe. Jeśli chcesz, aby kosa lepiej funkcjonowała, warto wybrać ten czterosuwowy. Dodatkowo produkuje mniej spalin do otoczenia. Wadą tego rodzaju urządzeń jest na pewno ich waga oraz głośność. Jeśli jesteś zainteresowany takim urządzeniem, odwiedź https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki. Odkryjesz tu różnego typu kosy i podkaszarki spalinowe oraz przydatne akcesoria.

6. Traktor ogrodowy

Tego typu maszyna będzie najbardziej przydatna na bardzo dużych powierzchniach. Na traktor można wsiąść i wygodnie skosić cały zielony obszar. 

Jeśli chodzi o budowę traktora ogrodowego, to posiada sprzęgło oraz skrzynię biegów (przód i tył). Maszyna napędzana jest za pomocą jednocylindrowego lub czterosuwowego silnika. 

Traktor ogrodowy posiada ostrze, które kosi trawę. Może mieć wyrzut boczny trawy lub bezpośrednio do kosza. Pamiętaj, aby przed zakupem wybrać konkretny model, który będzie spełniał wszystkie Twoje oczekiwania. Jest to zakup, który nie jest tani, więc jest to inwestycja na lata. 

Teraz już wiesz, jakie narzędzia do koszenia trawy. To, którą maszynę wybierzesz, zależy od Twoich wymagań oraz powierzchni z jaką musisz się uprawiać. Pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić parametry maszyny oraz jej opinie w Internecie, aby zakupić dobry sprzęt. 

Mogą Ci się również spodobać

Podstawowe dekoracje na balkon – co wybrać?

15.04.2022

Urządzając balkon, niektórzy kierują się tym, aby ta przestrzeń pełniła […]

Urządzanie pokoju dziecka do nauki i zabawy

Rodzice zawsze szukają sposobów, aby pokój do nauki ich dziecka […]

Dekoracje do hotelu – oryginalne pomysły do wnętrza

Każdy, kto wybiera hotel, na pewno patrzy na jego wnętrze. […]