Montaż gałki drzwiowej – krok po kroku 

13.10.2023

> Porady wnętrzarskie > Montaż gałki drzwiowej – krok po kroku 
Montaż gałki drzwiowej – krok po kroku 

Aby drzwi we wnętrzu wyglądały estetycznie powinieneś dobrać odpowiednia kalmkę do drzwi. Coraz więcej osób stawia jednak na gałki drzwiowe – alternatywną i dla niektórych bardziej elegancką wersję wcześniej wspomnianej klamki. 

Jeśli już ją zakupiłeś to wspaniale. Jednak, skoro tu jesteś na pewno masz problem z jej odpowiednim zamontowaniem w drzwiach. Od razu mogę Ci powiedzieć, że jest to bardzo proste zadanie, które na pewno wykonasz. Nawet jeśli nie jesteś “złotą rączką”. Czytaj dalej i zobacz jak zamontować gałkę do drzwi. 

Zanim zaczniesz montaż gałki drzwiowej – czego potrzebujesz?

Bardzo niewiele. Przygotuj śrubokręt krzyżakowy z odpowiednią końcówką i oczywiście gałkę do drzwi. Jeśli jeszcze jej nie wybrałeś i dopiero zastanawiasz się nad odpowiednim modele, poszukaj inspiracji nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i w Internecie np. na https://iklamki.pl/pl/14-galki-drzwiowe. Montaż uchwytu zajmie Ci około 15 minut. Prosta i szybka robota. Taką na pewno lubisz. 

“A co ze śrubkami i innymi elementami?”

Wszystko otrzymasz w zestawie z gałką do drzwi. Dlatego też nie musisz przejmować się zakupem odpowiednich dodatkowych produktów. Producenci postarali się o to, aby ułatwić montaż. 

Jak zamontować gałkę do drzwi – krok po kroku

1. Wyjmij gałkę z pudełka i dokładnie się jej przyjrzyj. Następnie zobacz, cz wszystkie elementy potrzebne do montażu są w zestawie, a także czy inne niezbędne elementy masz przy sobie.  

2. Na zewnątrz gałki znajdziesz mały otwór, który należy przepchać (np, spinaczem biurowym), aby zdjąć osłonkę, która chroni otwór. Dzięki temu odsłonisz panel ze śrubami. 

3. Tutaj masz dwie opcje. Możesz mieć gałkę z panelem lub bez. Gałka bez panelu oznacza jeszcze mniej pracy. Jeśli masz panel musisz go odkręcić i odłączyć od czworokątnego sworznia. 

4. Potem praca jest już prosta. Powinieneś za pomocą wkrętów przymocować ją do drzwi we wnętrzu. 

5. Pamiętaj, że gałkę należy dobrze przykręcić zarówno po jednej, jak i drugiej stronie drzwi, aby zapewnić im swobodne otwieranie. Odpowiednie śruby będziesz mieć już w zestawie wraz z gałką do drzwi. 

6. W przypadku gałki z panelem, umieść obie części panelu po przeciwnych stronach drzwi. Następnie przełóż śruby tak, aby przeszły z jedną stronę na drugą. 

7. Pozostaje teraz tylko dokręcić śruby przy panelu, zamocować dokładnie gałkę, tak aby nie “latała” w drzwiach i gotowe.

Czy montaż gałki drzwiowej jest zawsze taki sam? 

Niestety nie. Jednak to nie znaczy, że sobie z nim nie poradzisz. Montaż wybranego modelu zależy od rodzaju gałki. Wybierając jednak produkt zawsze dołączoną masz dokładną instrukcję montażu, z którą przymocowanie będzie jeszcze prostsze. Na stronie producenta najczęściej już wcześniej możesz podejrzeć, jak odpowiednio zamontować gałkę, która będzie nadawała Twoim drzwiom estetyczny wygląd. 

Montaż gałki drzwiowej a jej cena – czy ma wpływ? 

Nie. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, poziom trudności montażu do drzwi nie będzie miała na to wpływu. 

Jak zamontować gałkę do drzwi? Teraz już wiesz! Na rynku dostępne są różne modele i rodzaje, które nieznacznie mogą różnić się sposobem montażu. Dlatego nawet jeśli już nie raz montowałeś gałkę, warto spojrzeć jeszcze raz na instrukcję dołączoną do zestawu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że gałka zostanie odpowiednio przymocowana. Potem pozostanie tylko podziwianie dobrze wykonanej pracy. 

Mogą Ci się również spodobać

Montaż gałki drzwiowej – krok po kroku 

13.10.2023

Aby drzwi we wnętrzu wyglądały estetycznie powinieneś dobrać odpowiednia kalmkę […]

Poszewki w kwiaty – przegląd najmodniejszych modeli na lato 

Oficjalnie rozpoczęło się astronomiczne lato. Jest to dobry czas na […]

Rodzaje ogrodzeń – jakie wybrać i dlaczego?

Wybierając odpowiednie ogrodzenie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich […]