Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie i dlaczego jest to ważne?

12.04.2022

> Ogród > Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie i dlaczego jest to ważne?
Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie i dlaczego jest to ważne?

Uprawiając samodzielnie warzywa, zadbać trzeba o bardzo wiele czynników. Chociaż wielu amatorów ogrodnictwa pamięta o odpowiednim podlewaniu i nawożeniu roślin, a także o rozmaitych innych czynnościach, to mało kto troszczy się o odpowiednie pH gleby. Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie i dlaczego powinno się to robić?

Odczyn pH gleby – czym jest?

Odczyn pH mówi o tym, czy gleba jest bardziej kwaśna, zasadowa, czy neutralna. Określa on stosunek stężenia jonów wodorowych i wodorotlenkowych. Skalę pH określa się w liczbach wahających się od -0 do 14. Odczyn pH na poziomie 7 to gleba neutralna. Odczyn pH poniżej 7 to gleba kwaśna, a powyżej tej liczby – zasadowa.

Skala pH to skala logarytmiczna, a więc, na przykład, gleba o odczynie pH równym 6 jest 10 razy bardziej kwaśna od tej, u której wartość ta wynosi 7.

Odczyn pH gleby w ogrodzie – dlaczego jest ważny?

Poszczególne gatunki roślin wymagają odmiennych warunków uprawy, a bardzo ważnym czynnikiem jest odczyn pH gleby w ogrodzie. Niektóre rośliny wolą glebę kwaśną, inne lepiej czują się w zasadowej, a jeszcze inne wolą grunt o neutralnym pH.

Jeżeli roślina rośnie na glebie o nieodpowiednim pH, nie jest ona w stanie pobierać z niej efektywnie składników odżywczych, w tym mikroelementów. Jest ona więc niedożywiona, słaba i bardziej podatna na ataki szkodników i pasożytów.

Dla ludzi z kolei nieodpowiednie pH gleby oznacza znacznie gorsze wartości odżywcze roślin, a spożywanie owoców, warzyw i ziół rosnących w nieodpowiednich warunkach może doprowadzić do niedoborów minerałów.

Jak sprawdzić pH gleby w ogrodzie?

Sprawdzenie pH gleby w ogrodzie nie jest trudne. Przede wszystkim próbki gleby pobrać należy z rozmaitych miejsc ogrodu, gdyż zazwyczaj w rozmaitych jego częściach odczyn pH jest różny. Zebranie jak największej ilości próbek umożliwi kompleksowe planowanie ogrodu w oparciu o wiedzę o tym, jakie rośliny można uprawiać w danym jego obszarze. Aby zbadać odczyn gleby, trzeba pobrać jej próbkę z głębokości około 20 cm.

Jednym z najprostszych sposobów dokonania jest zakup kwasomierza – taniego urządzenia, którego można używać wielokrotnie. Próbkę gleby umieszcza się w specjalnym zagłębieniu. Zalewa się ją płynem Helliga i po 3 minutach pochyla się urządzenie, aby płyn spłynął do kanalika. Po kilku chwilach zabarwienie płynu zmieni się, a wynik można odczytać dzięki umieszczonej na urządzeniu skali kolorystycznej.

Istnieją też o wiele szybsze i łatwiejsze w obsłudze kwasomierze elektroniczne, które dodatkowo mierzą temperaturę, wilgotność i nasłonecznienie gleby, jednak urządzenia te są przynajmniej kilkukrotnie droższe od prostego kwasomierza tradycyjnego.

Wiedza na temat tego, jak sprawdzić pH gleby, jest bardzo ważna już na samym początku przygody z ogrodnictwem. Uprawa roślin w odpowiednich warunkach glebowych zapewni bowiem obfite plony i zdrowie roślin, razem z optymalną ich wartością odżywczą dla ludzi.

Mogą Ci się również spodobać

Akcesoria sportowe na prezent i nie tylko – 5 pomysłów wnętrzarskich

15.06.2023

Szukasz podarunku dla znajomego miłośnika sportu? A może sam kochasz […]

Dekoracje z kamieni – 8 pomysłów na wykorzystanie kamieni jubilerskich w aranżacji

Dekoracje z kamieni o fantazyjnych barwach wprowadzą odrobinę artystycznego zamieszania […]

Klimatyczna kwiaciarnia – wystrój i detale, o które warto zadbać

Odpowiedni wystrój kwiaciarni jest niezwykle ważny, jeśli zależy Ci na […]